5 סיבות טובות לאמץ כלב בוגר

אימוץ כלב בוגר

אימוץ כלבים הוא נושא הדורש השקעה של זמן ואנרגיות. בשלב הראשון יש להחליט על סוג הכלב אותו רוצים לאמץ. כדאי לקחת בחשבון שיקולים כמו בית עם או ללא גינה, מספר ילדים, כמות טיולים וכדומה. בנוסף, בשלב הזה גם מתקבלת החלטה האם לאמץ גור או דווקא כלב בוגר. בעוד לגור יש יתרונות יחסיים של חמידות, דווקא כלב שכבר הגיע לגיל הבגרות יכול להיות פתרון טוב יותר. אך מה הן הסיבות העיקריות לאימוץ כלב כזה?

1. תקופת הסתגלות קצרה יותר

כלב בוגר מגיע אל בית החדש, כשהוא כבר יודע כיצד לחיות עם בני אדם. הוא עבר תהליך חיברות אצל המשפחה הקודמת, במוסד שטיפל בו או אפילו ברחוב. כלב כזה יעניק אהבה מהרגע הראשון, ולא ידרוש יותר מדי תשומת לב. הוא יסתפק במועט ויוקיר תודה ללא תנאים.

2. היעדר נזקים לבית או לציוד

גורים נוטים לפתח תכונות אופי ואינסטינקטים באמצעות משחק. הבעיה היא שברוב הפעמים המשחק הזה כולל נשיכה של כריות, קריעת זוגות נעליים, נגיסות בשולחנות וברהיטים וכדומה. בצורה כזו הגורים מחדדים את השיניים שלהם, ופורקים אנרגיה במהלך שעות היום. לעומת זאת, אצל כלב בוגר אין צורך לחשוש מפני נזקים בתוך הבית או בחצר.

3. אילוף פשוט ונוח

אימוץ כלב בוגרעל פי רוב, אילוף מתחיל מגיל צעיר וכרוך בהקניית הרגלים נכונים עבור הכלב. מצד שני, במקרים מסוימים עדיף לבצע את האילוף מאוחר יותר, וכך להימנע מהתנגדות. כלב שמגיע לאחר אימוץ יכול להתרגל במהירות לפקודות חדשות. הוא לא מנסה לצבור דומיננטיות ובימים הראשונים הוא רק מסתגל למעמדו החדש. האילוף בשלב הזה הופך להיות פשוט ונוח, כל עוד הוא מתבצע בצורה נכונה, סבלנית ואוהבת.

4. השיקול הכלכלי: חיסונים ובעיות בריאות

רוב החיסונים הקריטיים ניתנים לכלב כאשר הוא גור. יש גם חיסונים תקופתיים לכלבים בכל הגילאים, אולם בעזרת אימוץ של בוגר ניתן לחסוך חלק ניכר מהעלויות, ולצמצם את ההשקעה הראשונית. זהו פתרון מתאים למי שמאמץ כלב נוסף, או מחפש אחר דרך לאמץ מספר כלבים בו זמנית. מעבר לכך, אצל כלבים שאינם גורים קל יותר לזהות בעיות בריאותיות מסוימות ולטפל בהם בצורה נכונה ובליווי וטרינר.

5. בחירה החלטית ומבוססת

לא תמיד גורים מתפתחים להיות הכלבים שמצפים מהם. רק באמצעות אימוץ של כלב בוגר ניתן למנוע הפתעות מיותרות לגבי גודל, משקל, אורך פרווה, נשירת שיער וכדומה. מי שמעוניין לאמץ כלב, וליהנות ממנו לאורך זמן רב ככל האפשר צריך לקבל החלטה המבוססת על נתונים אמינים. נתונים אלו הם בין היתר פונקציה של גיל הכלב, משום שסביר להניח כי הוא לא עומד להשתנות עם תום תקופת הבגרות שלו.

לסיכום, אימוץ כלב הוא פעולה מוסרית, ואפשר לבצע אותה עבור כל הגזעים בכל גיל. כדאי לקחת בחשבון את השיקולים השונים, ולזכור את היתרונות של אימוץ גור לעומת בוגר.