ביגל, Beagle

ביגל

ביגל

[symple_highlight color="blue"]ארץ מוצא[/symple_highlight]

הביגל מגיע מאנגליה.

[symple_highlight color="blue"]היסטוריה[/symple_highlight]

ההיסטוריה של הזן שקרוי ביגל היא מעט מורכבת. מצד אחד, יש עדויות על כלבי ציד בשם ביגל, אשר שימשו את בני האדם כבר בעת העתיקה בתקופה ההלניסטית והרומית. מהצד השני, עדויות של ממש על הזן שאנו מכירים כיום כביגל ומזהים אותו במראה, יש לנו מאמצע המאה ה – 19. מכל מקום, מדובר על זן שמאז ומתמיד היה ידוע ככלב ציד מעולה. כיום הם משמשים בעיקר כחיות מחמד נהדרות, וכן כוחות הביטחון עושים בהם שימוש ככלבי גישוש בשל חוש הריח המפותח שלהם, והנאמנות הרבה שלהם לתפקידם.

[symple_highlight color="blue"]אופי[/symple_highlight]

הביגל נחשב לאחד מסוגי כלבים הידידותיים והנוחים ביותר שיש. הביגל נוח מאד להסתדר עם בני אדם, מבוגרים וילדים כאחד. יתרה מכך הביגל נוח אף להסתדר עם כלבים אחרים, ואפילו עם חתולים – כל עוד הוא נחשף אליהם בגיל צעיר, והוא אף יכול לפתח איתם יחסים מצוינים. הסיבה לכך היא שהביגל רגיל לחיות בקבוצות גדולות, וחשוב לו מאד לחיות בחברה. לכן מומלץ בחום למשפחות עם ילדים ובעלי חיים נוספים לאמץ את הביגל, שכן הוא חש בטוח יותר דווקא בקבוצות גדולות. עם זאת, יש לאלף את הביגל עוד מגיל צעיר היטב, שכן הוא כלב עקשן, שאם הוא לא מאולף כראוי, הוא יחזיק במנהגיו הקלוקלים לכל חייו.

[symple_highlight color="blue"]גובה[/symple_highlight]

מדובר על זן קטן, שמגיע לגובה של 41 ס"מ לזכרים, ונקבות עד ל 36 ס"מ.

[symple_highlight color="blue"]משקל[/symple_highlight]

מגיעים עד ל 11 ק"ג, נקבות מעט פחות.

[symple_highlight color="blue"]צבע פרווה[/symple_highlight]

ביגל הוא כלב שמגיע במגוון רחב מאד של צבעים, ואין לו מאפיין ברור מבחינה זו.

[symple_highlight color="blue"]אורך פרווה[/symple_highlight]

פרוותו של הביגל היא באורך בינוני, והיא קשיחה למדי.

[symple_highlight color="blue"]נשירת שיער[/symple_highlight]

ביגל נוטה להשיר את פרוותו במידה ממוצעת – הוא אמנם לא נקי לגמרי, אך גם לא ישיא אחריו שיערות בכל מקום.

[symple_highlight color="blue"]טיפול[/symple_highlight]

את הביגל יש לרחוץ אחת לשבוע או שבועיים, ולשים לב בעיקר לטיפוח האוזניים שלו שנוטות לצבור לכלוך. מעבר לכך מבחינת אילוף – יש להתמיד באילוף לאורך זמן, בגיל צעיר ככל האפשר. הביגל הוא כלב עקשן מאד כאמור, ולכן יש להתמיד איתו בשעות ארוכות של אילוף, כולל לא מעט פעילויות ספורטיביות (אין מה לחשוש, זהו זן שרירי שאומן לציד, כך שהם לא מתעייפים מהר). כאמור – ככל שיותר מבני המשפחה יהיו מעורבים באילוף, כך ייטב, שכן הביגל ממקם את עצמו בקלות במסגרות הללו.

[symple_highlight color="blue"]תוחלת חיים[/symple_highlight]

ביגלים נוטים לוב להאריך חיים, ורבים מהם מגיעים עד לגילאים של 14-15 שנה.

[symple_highlight color="blue"]בריאות[/symple_highlight]

לביגלים יש לעתים נטיה לפתח מחלות לב ומחלות אפילפסיה או בעיות גב ובעיות עיניי. עם זאת, מדובר על היוצא מן הכלל. סה"כ, ביגל הוא זן בריא מאד, בוודאי ביחס לכלבים גזעיים אחרים, ומדובר על זן חזק מאד, שכמעט ואין צורך ללכת עימו לווטרינר מעבר לחיסונים.

[symple_highlight color="blue"]הערות[/symple_highlight]

לא לחינם הביגל הוא אחד מהכלבים הפופולריים ביותר שיש. הזן הוא נוח מאד, הבריאות היא טובה, והביגל ממקם את עצמו בקלות כחלק מהמשפחה. יש רק להקפיד על אילוף קבוע, וגם להרבות עמו במשחקים, כדי לגדל אותו כשורה, ולהתגבר על אופיו העקשני.