אמסטף, American Staffordshire Terrier

אמסטף

אמסטף

סטאפורדשייר טרייר אמריקאי הוא גזע של כלב הבית, המכונה אמסטף. הוא משתייך אל קבוצת טרייר, ויש לו יכולת הסתגלות גבוהה מאוד לאילוף.

[symple_highlight color="yellow"]ארץ מוצא[/symple_highlight]

ארצות הברית

[symple_highlight color="yellow"]היסטוריה[/symple_highlight]

כמו הרבה גזעים של כלב הבית, גם האבות הקדמוניים של האמסטף טופחו בעיקר לצרכי מלחמות כלבים. מבחינה היסטורית נהוג לשער, כי האמסטף הוא למעשה הכלאה בין טרייר לבין בולדוג, ומכאן גם מגיע השם המקורי והארוך שלו. בעת החדשה והחל מהמאה ה-19 שימשו אבותיו של האמסטף בתור כלבי חווה באמריקה. הייעוד שלהם היה שמירה וצייד, אך החל משנות ה-30 של המאה ה-20 חל מפנה בטיפוח, וזאת בעזרת רבייה סלקטיבית. האמסטף נטש את תפקידו ההיסטורי, והפך להיות בן לוויה. הגזע הורחק מהמורשת של כלבי מלחמה, שימש בין היתר לצרכי תצוגה והוכר רשמית בשנת 1936.

[symple_highlight color="yellow"]אופי[/symple_highlight]

אמסטף הוא כלב עירני ונמרץ מאוד. כאמור, קל מאוד לאלף אותו, וזאת בשל הרקע ההיסטורי שלו. הוא נאמן מאוד כלפי בני המשפחה, אך עשוי להיות מגונן, חשדן ושומר כלפי זרים. יש להיזהר בעת גידול ואילוף של אמסטף על מנת להימנע מדומיננטיות יתר. זהו גזע בעל אינסטינקטים חייתיים, והוא מסוגל להיות תוקפני. יחד עם זאת, בסביבת ילדים הוא עירני, נמרץ, פעיל וסקרן.

[symple_highlight color="yellow"]גובה (של בוגר)[/symple_highlight]

זכר ממוצע מגיע לגובה של 46-48 ס"מ. לעומת זאת, נקבה ממוצעת היא לרוב בגובה של 43-46 ס"מ.

[symple_highlight color="yellow"]משקל (של בוגר)[/symple_highlight]

טווח המשקל של אמסטף רחב יחסית, ועומד על 30-18 ק"ג. המשקל הממוצע הוא 23 ק"ג.

[symple_highlight color="yellow"]צבע פרווה[/symple_highlight]

פרוותו של האמסטף מופיעה בצבעים מלאים שונים, ובספקטרום מגוון מאוד. בגזעים אלו נפוץ מאוד שילוב של שניים עד שלושה צבעים, מה שגורם לצבע הפרווה להיות מנומר.

[symple_highlight color="yellow"]אורך פרווה[/symple_highlight]

לאמסטף שיער קצר וזיפי, וכמעט ואין לו פרווה מיותרת באף חלק בגוף.

[symple_highlight color="yellow"]נשירת שיער[/symple_highlight]

רמת נשירת השיער של האמסטף נמוכה מאוד, וכמעט בלתי מורגשת, אפילו בעונות מעבר.

[symple_highlight color="yellow"]טיפול[/symple_highlight]

חשוב מאוד לחנך את האמסטף כבר מגיל צעיר. יש לבצע בדיקת קרציות כל חודש, ולחשוף אותו כל הזמן אל חתולים, אנשים זרים ותינוקות. הוא נוטה לפתח תחושת אחריות פנימית, ויש לו כמויות עצומות של אנרגיה. הטיפול מחייב יציאה לריצות והליכות ארוכות, משחק עם כלבים אחרים והקניית הרגלים נכונים. מבחינת טיפוח, רצוי לעשות לאמסטף מקלחת כל תקופה של חודש או חודשיים בלבד.

[symple_highlight color="yellow"]תוחלת חיים[/symple_highlight]

אמסטף מגיע בממוצע לתוחלת חיים של 11 שנים.

[symple_highlight color="yellow"]בריאות[/symple_highlight]

אמסטף הוא כלב בעל מערכת חיסונית חזקה מאוד. הבעיות הבריאותיות הנפוצות בגזע הזה הן מפרק ירך פגום, שעלול לגרום דלקת פרקים וצליעה. קיים גם סיכון לקטרקט אשר יכול להוביל לעיורון. בכלבים גדולים יש פיתול קיבה אופייני ובעיות עור, חירשות והיפוך עפעף.

[symple_highlight color="yellow"]הערות[/symple_highlight]

בשנת 2002 נחקק בישראל חוק להסדרת הפיקוח על כלבים. חוק זה קובע שהאמסטף הוא כלב מסוכן, ולכן חלות עליו שורה של הגבלות: אסור לייבא, להרבות, למכור או למסור אותו. המטרה של תקנות אלו היא להכחיד את הגזע בישראל בדרך שאינה אקטיבית. מצד שני, בעלים מוצלחים עם ניסיון בגידול כלבים יכולים ליהנות ממנו ללא סיכון מיוחד.