דוברמן, Doberman

דוברמן

דוברמן

[symple_highlight color="blue"]ארץ מוצא[/symple_highlight]

מקורו של הדוברמן הוא בגרמניה.

[symple_highlight color="blue"]היסטוריה[/symple_highlight]

דוברמן הוא אחד מזני הכלבים שקרוי על שם המפתח שלהם – קארל פרידריק דוברמן. הוא פותח כדי להיות כלב שמירה מהסוג הנאמן והמסור ביותר, שכן דוברמן האיש סבל מאד משודדים (הוא היה במקצועו גובה מס). עם השנים, הובא הדוברמן לארה"ב, ושם הפך לכלב פופולרי מאד. הוא שימש את הצבא ואת המשטרה בתור כלב גישוש לסמים, והן בתור כלב תקיפה וכלב שמירה. בעשרות השנים האחרונות נעשו ניסיונות רבים מאד למתן את אופיו של הדוברמן, ע"י זיווגים מחודשים, והדוברמן כיום הוא כלב שמתאים הרבה יותר למשפחות.

[symple_highlight color="blue"]אופי[/symple_highlight]

דוברמן ידוע בכך שלפני הכל – הוא נאמן ומסור מאד. לא לחינם הוא נוצר ככלב שמירה. מדובר על כלב עם נאמנות מוחלטת לאדוניו. זהו כלב חכם ופיקח במיוחד, שיודע לזהות סכנה, והוא חשדן במיוחד כלפי זרים. עם זאת, בניגוד למוניטין ולסטיגמה שנדבקו לכלבי הדוברמן, לא מדובר בהכרח על כלב תוקפן. אם מגדלים דוברמן מגיל צעיר, ונותנים לו הרבה חום, אהבה ומסירות – הוא יהיה כלב נאמן וידידותי מאד, ולא תוקפני – אלא לכל היותר חשדן כלפי אנשים שהוא לא מכיר. יתרה מכך, הדוברמנים ידועים ככלבים שאוהבים מאד ילדים, ואף נוטים להסתדר עם כלבים אחרים. באילוף מתאים מגיל צעיר – הם גם יסבלו נוכחות של חתול בבית. זהו כלב ששונא להיות לבד, ולכן כדאי לדאוג שברוב שעות היום, תמיד אחד מבני המשפחה יהיה בבית ביחד איתו.

[symple_highlight color="blue"]גובה[/symple_highlight]

הדוברמן מגיע לגובה שבין 65 ל 70 ס"מ.

[symple_highlight color="blue"]משקל[/symple_highlight]

בין 30 ל 40 ק"ג.

[symple_highlight color="blue"]צבע פרווה[/symple_highlight]

הפרווה של הדוברמן יכולה להיות שילוב בין צבע כסוף, חום, ושחור.

[symple_highlight color="blue"]אורך פרווה[/symple_highlight]

פרווה קצרה וצפופה מאד.

[symple_highlight color="blue"]נשירת שיער[/symple_highlight]

דוברמן נוטה להשיר את הפרווה באופן ממוצע יחסית.

[symple_highlight color="blue"]טיפול[/symple_highlight]

מבחינת הטיפוח של הדוברמן, המשימה היא פשוטה – הברשה קבועה אחת לשבוע ולא יותר מכך, ורחצה רק במקרים נדירים של בעיות כמו קרציות או פרעושים. מבחינת האילוף והטיפול – יש להתמיד בהם לאורך זמן. הדוברמן יכול לקלוט מהר מאד מסרים שונים, והוא כלב חכם מאד. מומלץ להתחיל עם האילוף כבר בגיל צעיר, ויש להגדיר היטב לדוברמן מה מותר ומה אסור לו – אלו כלבים שבהחלט מבינים גבולות. במקביל יש לתת לדוברמן לשחרר אנרגיות, לשחק איתו, ולתת לו לרוץ במרחבים פתוחים. אין צורך לאלף את הדוברמן במיוחד לשמירה. אם תטפחו את רגש הנאמנות והקירבה שלו אליכם, הוא כבר ייתן לטריטוריאליות והחשדנות שלו לעבוד – והוא יגן על הבית מפני זרים.

[symple_highlight color="blue"]תוחלת חיים[/symple_highlight]

רוב כלבי הדוברמן מגיעים לגיל של 13 שנה.

[symple_highlight color="blue"]בריאות[/symple_highlight]

יחסית לכלבים גזעיים אחרים, נחשב הדוברמן לכלב בריא וחזק יחסית לאורך רוב שנות חייו. עיקר הבעיות מופיעות בגיל מבוגר – הן בעיות לב, ובפרט בעיות השמנה. לחלק מהדוברמנים יש נטייה לפתח בעיות ירכיים בגיל צעיר יחסית. לעתים הם גם מתעוורים בגיל צעיר, אם כי בסך הכללי – מדובר על אחד הזנים הבריאים.

[symple_highlight color="blue"]הערות[/symple_highlight]

כאמור, בניגוד לסטיגמה הרווחת – דוברמן ממש לא חייב להיות תוקפני או בעייתי. הכלב אכן נוטה לפתח חשדנות והוא מאד טריטוריאלי – אך הוא כלב נאמן מאין כמוהו, ידידותי ומקסים לאנשים שהוא מכיר, ואפילו נוח להסתדר עם כלבים אחרים. עם זאת, מומלץ לאמץ דוברמן רק במידה ויש לכם חצר פרטית, וכן לדאוג לכך שהוא לא יישאר לבד לאורך רוב שעות היום.