דלמטי, Dalmatian

דלמטי

דלמטי

[symple_highlight color="yellow"]ארץ מוצא[/symple_highlight]

למרות שמו, הכלב הדלמטי לא הגיע מחבל דלמטיה אשר שייך לקרואטיה. מוצאו לא ברור, אך ככל הנראה הוא הגיע מאזור אגן הים התיכון, סביב המזרח הקרוב והבלקן.

[symple_highlight color="yellow"]היסטוריה[/symple_highlight]

כלב דלמטי נחשב לאחד מהכלבים העתיקים ביותר שיש, אשר בויתו ע"י האדם. יש לנו ידיעות עוד ממצרים העתיקה, על כך שהמצרים נטו לגדל את הכלבים הדלמטים. יש לנו יצירות אומנות מימי הביניים שמנציחות את הכלב הדלמטי, וידוע לנו שהם שימשו למגוון רחב של עבודות – הן כמלווי כרכרות של אצילים, הן ככלבי ציד, והן ככלבי ליווי ושמירה.

[symple_highlight color="yellow"]אופי[/symple_highlight]

לכלב דלמטי יש אופי נעים מאד. מדובר כאמור על סוג כלב שבויית לפני שנים רבות, ולכן הוא מסתדר עם אנשים באופן מעולה, והוא גם קל מאד לאילוף. אופיו ומזגו הנוח, והעובדה שהוא אינטליגנטי באופן יחסי, הופכים אותו לכלב מועדף על אנשים רבים. יש לקחת בחשבון שמהצד השני, הדלמטי הוא כלב מאד פעלתן ומלא באנרגיות, שאותן הוא צריך להוציא מידי יום. לכן, במהלך האילוף, כדאי לשלב לא מעט פעילות גופנית. הכלב הדלמטי מסתדר נהדר עם ילדים, והוא גם ידידותי לכלבים אחרים, ואפילו לחתולים. יש להקפיד על כך שהוא לא יישאר לבד, שכן הוא רואה עצמו תמיד כחלק מקבוצה.

[symple_highlight color="yellow"]גובה[/symple_highlight]

בין 50 ל 60 ס"מ

[symple_highlight color="yellow"]משקל[/symple_highlight]

משקלו של הדלמטי נע בין 21 ל 25 ק"ג.

[symple_highlight color="yellow"]צבע פרווה[/symple_highlight]

אולי המאפיין הידוע ביותר של הכלב הדלמטי הוא צבע הפרווה. זהו בעצם גזע הכלבים היחיד, אשר יש לו פרווה מנוקדת, ולא בצורת פסים או כתמים. הצבע הבסיסי הוא לבן, והכתמים הם שחורים. היחס בין הלבן לשחור משתנים בין הדלמטים השונים.

[symple_highlight color="yellow"]אורך פרווה[/symple_highlight]

באורך ממוצע יחסית, נוחה לסירוק.

[symple_highlight color="yellow"]נשירת שיער[/symple_highlight]

הדלמטי משיר את השיער שלו באופן ממוצע לאורך רוב ימות השנה, אך יש כאן סייג מסוים. בטווח שנע בין אחת ל 6 עד אחת ל 9 חודשים, נוהג כל כלב דלמטי להשיר את שיערו בכמות עצומה, וזאת כחלק מתהליך של טיפוח וניקיון, כך שכדאי להתכונן לכך שפעם או פעמיים בשנה תצטרכו לנקות אחריו באופן רציני.

[symple_highlight color="yellow"]טיפול[/symple_highlight]

הדלמטי הוא כלב נקי מאד, ומדובר כנראה על אחד מהכלבים המטופחים ביותר שיש, לכן אין צורך לקלח כלב דלמטי, ואפשר להסתפק בהברשה רגילה, ואפילו אין כמעט צורך לספר אותם, בשל המנגנון שלהם להשלת שיער רב שהוזכר כבר. מבחינת הטיפול ביומיום – יש להקפיד על טיולים ארוכים מאד עם הכלב הדלמטי, שאוהב מאד מרחבים פתוחים. למעשה, יש לגדל אותם רק אם יש לכם מרחב חיצוני פרטי כמו חצר או גינה, ואפשרות לצאת לטיולים ארוכים, שכן מדובר על כלב שלא אוהב ממש מרחבים סגורים, והטבע שלו הוא להעדיף את השטחים הפתוחים. מדובר על כלב שיש גם להשקיע מולו במשחקים ובפעילויות, שכן הדבר טבוע היטב באופי שלו. כלבים דלמטים שלא משחקים עימם נוטים לפתח דיכאון, וכדאי להימנע מכך.

[symple_highlight color="yellow"]תוחלת חיים[/symple_highlight]

כלב דלמטי ממוצע יחיה בין 10 ל – 12 שנה.

[symple_highlight color="yellow"]בריאות[/symple_highlight]

כלב דלמטי נוטה להיות רגיש בעיקר לבעיות עור, וכן בעיות הקשורות למערכת השתן, וכדאי לקחת מראש את הכלב לבדיקה. כמו כן, יותר מכל כלב אחר, הכלב הדלמטי הוא גזע שנוטה לפתח בעיות חירשות, וכיום אחת לעשרה דלמטים הוא חירש מלידה.

[symple_highlight color="yellow"]הערות[/symple_highlight]

לכלב הדלמטי יתרונות רבים – הוא נאמן מאד, חזק, מלא אנרגיה, חכם מאד ונוח מאד לאילוף. יש להקפיד עם זאת על כך שהכלב לא יישאר לבדו, ולדאוג שהוא תמיד יהיה בחברת בני אדם נוספים – רצוי מבוגרים. עם אילוף מתאים ומרחבים פתוחים – תזכו בחבר נאמן במשפחה.